Droga św. Jakuba na terenie Gminy Głuchołazy

             Droga św. Jakuba - nazywana także Camino de Santiago - to chrześcijański szlak pątniczy powstały w średniowieczu, a dziś przeżywający ponowny rozkwit. Prowadzi m.in. z Głuchołaz do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, korzystając z dawnych traktów, pełnych skarbów i śladów niezwykłego dorobku kulturalnego narodów Europy. Od ponad tysiąca lat wybierają się nań zarówno pobożni pielgrzymi, jak i osoby zainteresowane kulturą, przygodą i drugim człowiekiem. Wszyscy, niezależnie od wyznania i światopoglądu, zgodnie określają wędrówkę Camino de Santiago jako niezwykłe przeżycie duchowe.

          Na trasie wokół Szlaku można znaleźć znak muszli św. Jakuba, które wyznaczają Drogę. W dawnych czasach muszla zawieszona na szyi pątnika stanowiła dowód dotarcia nad Atlantyk, i była symbolem wysiłku i bólu, trudu podjętego w czasie pielgrzymki. Są jak perła powstająca z cierpienia żyjącego w muszli małża. Podróż drogą można rozpocząć w dowolnym miejscu, na progu własnego domu lub w pewnej odległości od Santiago. Wielu pielgrzymów pokonują ją w swoim wolnym czasie etapami.

          Szlak Jakubowy poprowadzony przez Gminę Głuchołazy należy do Nyskiej Drogi św. Jakuba. Bogata ilość symboli związana z kultem św. Jakuba na południu Opolszczyzny, na terenie gminy i powiatu nyskiego wskazuje, że kult ten jest nieustanie pielęgnowany od wieków. Na Drodze napotkać można m.in. studnię Jakuba w Głuchołazach, która stanowi początek Nyskiej Drogi św. Jakuba. Znajduje się ona między VII a VIII stacją Drogi Krzyżowej na Górze Parkowej. Klasztor Oblatów znajdujący się w Bodzanowie i Klasztor Benedyktynów w Biskupowie.

Przebieg szlaku przez Gminę Głuchołazy:
Studnia Jakuba na Górze Parkowej - Głuchołazy-ścieżką wzdłuż rzeki Biała - Wilamowice Nyskie - Łączki - Biskupów - dalej na północny zachód przez Nadziejów, Koperniki do Nysy.

Studnia Jakubowa (4) Bartosz Bukała.jpeg