Szlak żółty długości ok.8 km zwany „Szlakiem Złotych Górników” jest chyba najciekawszym szlakiem w okolicach Głuchołaz. Prowadzi on do miejsc dawnego górnictwa złota oraz na szczyt Przedniej Kopy (495 m. n.p.m.). Pozwala zapoznać się również z zabytkami dawnego uzdrowiska. Wyruszając z placu z "Amorkiem" szlak przechodzi pod wiaduktem kolejowym na promenadę spacerową biegnącą wzdłuż brzegu Białej Głuchołaskiej. Promenada ta została częściowo zniszczona przez powódź w lipcu 1997 r. Na jej przebiegu znajdują się dwa źródełka oraz relikt dawnego kopalnictwa złota -"Grota Góralska". Dalej szlak biegnie ul. Andersa , gdzie zobaczyć można XIX wieczne budynki dawnego uzdrowiska. Naprzeciwko ujęcia wody szlak skręca do lasu, gdzie zobaczyć można relikty kopalnictwa w postaci szybów, zagłębień , pozostałości płuczek po odkrywkowej eksploatacji złota. Dalsza część trasy wiedzie zboczem Góry Parkowej wzdłuż rzeki Białej Głuchołaskiej (piękne widoki na przełom rzeki) dochodząc prawie do granicy. Tam skręca w lewo i stromo podchodzi na sam szczyt Przedniej Kopy przecinając Średnią i Górną Drogę Świńską. Kilkadziesiąt metrów przed szczytem znajduje się neogotycka Kaplica św. Anny, obok której znajdują się tzw. "Wiszące Skały". Na samym szczycie znajduje się 22 metrowa kamienna wieża widokowa wybudowana w 1898 r ( obecnie nieczynna) oraz zgliszcza Domu Wycieczkowego, który spłonął w 1996 r. Schodząc ze szczytu stromo biegnącą przecinką wychodzimy na Drogę Krzyżową . Skręcamy w prawo i po kilkuset metrach schodzimy z Drogi Krzyżowej idąc dalej za żółtymi znakami , które dochodzą do Sarniego Potoku , gdzie zobaczyć możemy kolejne ślady dawnej eksploatacji złota. Należy do nich tama na Sarnim Potoku, która jest uważana za jedną z najstarszych budowli hydrotechnicznych na Śląsku oraz jeden z największych szybów górniczych o średnicy ok. 12 m. Idąc dalej dojdziemy na skraj lasu przy którym rozciąga się przepiękny widok na najwyższy szczyt Gór Opawskich. Po kilkunastu metrach skręcamy w lewo i przez las dochodzimy do „Stawku Łabędziego”. Do punktu wyjścia wracamy w dół ul. Parkową.
Szlak niebieski długości 8 km ma charakter szlaku spacerowego. Czas przejścia wynosi od 2 do 2,5 godz. Z placyku pod "Amorkiem" idziemy w górę razem ze szlakiem czerwonym aż do trzeciej kapliczki Drogi Krzyżowej, gdzie szlak niebieski skręca w lewo podążając dalej Drogą Krzyżową. Obecne Kapliczki Drogi Krzyżowej zbudował w 1930 roku Jan Hoy, a obrazy stacyjne namalował Józef Mitschke. Obaj byli miejscowymi artystami ( mieszkańcami Głuchołaz ). Mniej więcej w połowie drogi znajduje się murowane źródło Sarniego Potoku o nazwie Studnia Jakubowa. Za ostatnią stacją Drogi Krzyżowej szlak niebieski biegnie przez Przełęcz 505 ( Przełęcz Siodło ). Dalej droga wiedzie zboczem Średniej i Przedniej Kopy tzw. Drogą Górną Świńską. Jest to droga o łagodnym przebiegu z pięknym leśnym krajobrazem. Z drogi tej szlak schodzi w lewo w dół i lekko stromym zejściem dochodzimy do promenady biegnącej nad Chatką Myśliwską gdzie znajduje się źródło „Juvenii” ,wyremontowane przez członków Klubu Górskiego PTTK. Dalej szlak biegnie do źródełka przy moście „huśtanym” i do placu z Amorkiem.
Szlak czerwony, najdłuższy, umożliwia poznanie najważniejszych atrakcji Gór Opawskich. W obrębie Góry Parkowej ma on długość ok. 7 km. Z placyku "pod Amorkiem" wiedzie on prosto na szczyt Przedniej Kopy 495 m. n.p.m. gdzie czerwone znaki prowadzą dalej malowniczą przecinką leśną obok szczytu Średniej Kopy ( 543 m. n.p.m. ) do przełęczy 505 ,gdzie szlak czerwony krzyżuje się ze szlakiem niebieskim , po czym skręca w prawo na drogę do Podlesia , najwyżej i najładniej położonej wsi w Górach Opawskich. W Podlesiu zobaczyć można barokowy dworek z mansardowym dachem z XVIII w. , do którego prowadzi aleja starych lip . Aleją tą szlak dochodzi do drogi asfaltowej Podlesie-Konradów. Idąc tą drogą mijamy ceglany, neogotycki kościół pw. św. Jerzego pochodzący z 1907 – 1908 r. W odległości ok. 700 m. od wejścia szlaku na drogę asfaltową zobaczyć można leżący przy drodze głaz graniczny z inicjałami Biskupa Andrzeja z datą 1586 r. Ten odcinek szlaku czerwonego można przejść w ok. 1.5 - 2 godz. Dalej szlak biegnie przez Konradów, obok przejścia granicznego do Jarnołtówka na szczyt Biskupiej Kopy (890 m. n p m ) , a stamtąd przez Srebrną Kopę (785 m. n.p.m.) do Pokrzywnej i dalej aż do Prudnika.