Wieża na Biskupiej Kopie

Wieża na Biskupiej Kopie to najwyżej usytuowany punkt widokowy w Górach Opawskich (890 m n.p.m.). Znajdująca się już po czeskiej stronie wieża została wybudowana w 1898 r.

Wcześniej w tym miejscu w 1875 roku znajdowała się kamienna platforma widokowa, która została na polecenie ówczesnych władz rozebrana. W latach 1889- 1890 Sekcja Morawsko Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego (MSSGV) ze Zlatych Hor wybudowała drewnianą wieżę widokową wysokości 12 metrów, jednak na skutek gwałtownej burzy, która wystąpiła 5 lat po udostępnieniu, wieża się zawaliła.

Nowa murowana wieża, która przetrwała do naszych czasów, otrzymała imię cesarza Franciszka Józefa z okazji 50 rocznicy jego panowania. W 1911 r. wieżę odwiedził król saski Fryderyk August. Podczas I wojny światowej wieża nie była zbyt często odwiedzana, a w czasie II wojny światowej znalazła się w granicach III Rzeszy i wykorzystywano ją w celach propagandowych.

Po wojnie wieża była czynna do 1966 r., a do 1990 r. była wykorzystywana jako przekaźnik czeskiej telewizji. W latach dziewięćdziesiątych przeprowadzono generalny remont i ponownie udostępniono wieżę dla turystów. Ostatni remont zakończył się w 2019 r. przywracając dawny blask najwyższego punktu widokowego w Górach Opawskich.

Maciej Zych - Głuchołazy 28.jpeg