Wieża widokowa na Przedniej Kopie

Wieżę widokową na Przedniej Kopie (496 m n.p.m.) wybudowało Głuchołaskie Towarzystwo Promenadowe. Jej uroczystego otwarcia dokonano 25 czerwca 1898 r. Jest to zatem najstarsza kamienna, wieża widokowa w całych Jesenikach. Otrzymała nazwę „Hohenzollernwarte”. O jej popularności może świadczyć fakt, że już rok później weszło na nią ponad 7 tys. osób. Od 1901 r. wieżę i postawiony przy niej prowizoryczny bufet dzierżawił miejscowy cukiernik Paul Galle, który w 1926 r. rozpoczął budowę nowej restauracji i schroniska „Holzbergbaude”. Na swoją inwestycję otrzymał od władz Głuchołaz pożyczkę oraz bezpłatnie drewno i kamień. Budowla postawiona została na miejskim gruncie. Na mocy umowy dzierżawca nie płacił czynszu, ale za to obiekt po pewnym czasie miał się stać własnością miasta. Uroczystego otwarcia dokonano 2 października 1927 r. W schronisku znajdowało się 5 pokoi gościnnych, bufet wraz z salą na 80 osób, kuchnia, pomieszczenia gospodarcze oraz mieszkania dla gospodarza i personelu. Wszystkie pomieszczenia miały centralne ogrzewanie i oświetlenie elektryczne.

Po II wojnie światowej schronisko uległo dewastacji, a wieża na polecenie władz wojskowych została obniżona o blisko 5 metrów. W 1959 r. rozpoczął się remont i rok później otwarto tu Dom Wycieczkowy, prowadzony przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Turystyczne w Opolu. W trakcie remontu przebudowano dużą salę restauracyjną, tworząc niemal całkowicie przeszklone ściany, co może tworzyło oryginalny klimat, jednak zimą stwarzało olbrzymie trudności w utrzymaniu ciepła. Budowla straciła w ten sposób charakter górskiego schroniska.

Na początku lat 90. obiekt wynajęto  prywatnej osobie. We wrześniu 1996 r. schronisko całkowicie spłonęło. Od tego czasu wielokrotnie zmieniał się jego właściciel. Dopiero w drugiej dekadzie lat 2000, nowy właściciel doprowadził do gruntownego odnowienia schroniska oraz uporządkowania przyległego terenu.

Wieża widokowa na Przedniej Kopie (2).jpeg

Wieża widokowa na Przedniej Kopie (1).jpeg

Wieża widokowa na Przedniej Kopie (4).jpeg