Grób Czarownicy

Grób czarownicy znajduje się na przełęczy pod Zamkową Górą 508 metrów nad poziomem morza. Jest to biała skała, kryjąca według legend jedną z najbardziej tajemniczych mogił w górach Opawskich.

Według legendy w Jarnołtówku mieszkała kiedyś stara kobieta nazywana przez miejscowych  Speil.  Kobieta trudniła się znachorstwem, zbierała też zioła i leśne runo. Stroniła od ludzi i unikała schodzenia do ludzkich siedzib przebywając większość czasu w lasach. Dlatego mieszkańcy wiosek w dolinach  zaczęli uważać Spiel za czarownicę i uprzykrzać jej życie. Staruszka nie mogąc znieść ciągłych szykan powiesiła się na drzewie na styku granic – Księstwa Nyskiego, księstwa Opolsko –  Raciborskiego i czeskiego  Jindřichova. Władcy żadnej z trzech krain nie chciały podjąć się pochówku samobójczyni. Dopiero litościwy drwal pochował Speil pod białym kamieniem.

Obecnie biały kamień jest jednym z punktów etapowych na polsko – czeskim rowerowym „Szlaku Czarownic” który zaczyna się w polskim Paczkowie i kończy się w czeskich Mohelnicach oraz na niebieskim szlaku turystycznym pod Górą Zamkową.