Jacek Morajko

Jacek Morajko (ur. 26 kwietnia 1981 w Opolu) - głuchołazianin, polski kolarz szosowy, olimpijczyk - uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, Mistrz Polski w sezonie 2010, reprezentant Polski, obecnie trener kadry narodowej juniorów w kolarstwie szosowym. 

Swoją pasję z rowerem i kolarstwem początkowo turystycznym rozpoczął w roku 1988, jako zawodnik Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach. W pierwszych latach członkostwa klubowego, pochłonięty pasją wycieczek rowerowych uczestniczył w krajowych oraz zagranicznych zlotach kolarskich, organizowanych m.in. w takich miejscowościach jak: Tuluza we Francji (1994 rok);  Arsen w Holandii (1995 rok); Ericeira w Portugalii (1996 rok); Pokrzywna w Polsce (1997 rok); Antwerpia w Belgii (2000 rok).

Dzięki dobrym wynikom w kolarstwie szosowym popularny „Moraj” został dostrzeżony przez kadrę trenerską klubu  LKS - Chio Ziemia Nyska i pod okiem trenera Andrzeja Zająca stawiał pierwsze kolarskie kroki, ocierając się o kolarstwo pół zawodowe. 

Kolejne kluby Jacka  to LKS Ziemia Opolska oraz SMS Żyrardów z trenerem Jerzym Świnogą, a karierę zawodową rozpoczął w roku 2003 i do 2008 roku ścigał się w barwach grup portugalskich. Od 2009 r. był zawodnikiem grupy Mróz. W 2011 roku reprezentował polską grupę CCC Polsat Polkowice, a w 2012 r. Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team. 

Jego największymi sukcesami w karierze są zwycięstwa w Małopolskim Wyścigu Górskim, Wyścigu Olimpijczyków i Solidarności oraz mistrzostwo Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego - wszystkie osiągnięte w 2010r. Był także wicemistrzem Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego w 2007 r.

W 2008 r. uczestniczył w letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie, w wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Zajął tam 54 miejsce. W 2012 r. reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Kilkukrotnie startował w Tour de Pologne.

W dniu 22 grudnia 2021 roku Jacek Morajko w wyniku rozstrzygnięcia konkursów na stanowiska selekcjonerów - trenerów kadr narodowych został powołany na stanowisko Trener kadry narodowej kolarstwa szosowego w kategorii Junior.